Jeśli będziecie w okolicach Kalisza, koniecznie znajdźcie czas, by zwiedzić pełen tajemnic stary rynek tego miasta. To właśnie tam znajduje się jedyna średniowieczna baszta, jaka pozostała po murach obronnych otaczających Kalisz – nazywany najstarszym miastem w Polsce. Jakie tajemnice wiążą się z ceglaną basztą w sąsiedztwie Bazyliki Wniebowzięcia NMP? Dlaczego można nazwać ją miejscem magicznym? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Bogata historia pięknego Kalisza

Z dziejami Kalisza związana jest ciekawa i bogata historia związana z okresem panowania Piastów, którą mieszkańcy po dziś dzień chętnie poznają oraz przekazują zwiedzającym miasto turystom. Jeśli lubicie słuchać magicznych opowieści o dawnych czasach i jesteście ciekawi, jakie sekrety skrywają pozostałości murów obronnych w Kaliszu, koniecznie wybierzcie się do Centrum Baśni i Legend kaliskich oraz Lokacji Miasta, które znajduje się Baszcie ,,Dorotce”. Warto wiedzieć, że historycznej przeszłości miasta poświęcona jest dolna kondygnacja baszty, gdzie można obejrzeć prezentację dotyczącą wczesnośredniowiecznego grodu w Zawodziu, lokacji miasta oraz ważnych wydarzeń w Kaliszu za panowania dynastii Piastów. Z kolei górne pomieszczenie baszty przybliża przepiękne legendy Kalisza i wyjaśnia dokładnie, dlaczego baszta ,,Dorotka” może być uważana za jedno z najbardziej magicznych miejsc w Polsce. To właśnie tam poznacie cztery historie związane z dawnymi dziejami Kalisza i ujrzycie wzbudzającą smutek postać pięknej dziewczyny, którą przed wiekami uwięziono w tej właśnie baszcie.

Dlaczego baszta została nazwana ,,Dorotką”?

Historycy ustalili, że kaliska baszta w dokumentach sprzed drugiej połowy XVIII jest jeszcze bezimienna, potem zaczęto nazywać ją ,,skarbem” i wszystko wskazuje na to, że pełniła ona przez jakiś czas funkcję magazynu do przechowywania różnych przedmiotów. Czasem baszta była też określana ,,carceres” (więzienie) i opowiadano, że straszą w niej duchy jakichś skazańców, choć akta sądowe z tamtego okresu nie potwierdzają więziennego przeznaczenia tego miejsca. Okazuje się, że w dziele pt. ,,Album Kaliskie” Edwarda Staweckiego z 1858 roku baszta w Kaliszu po raz pierwszy została nazwana ,,Dorotką”, niestety w tym dokumencie nie znajdziemy wzmianki, skąd budowla otrzymała takie właśnie kobiece imię.

Magiczna baszta skrywająca tajemnicę nieszczęśliwej starościanki

Z artykułu Józefa Raciborskiego opublikowanym w 1910 roku w czasopiśmie ,,Ziemia” wynika, że baszta w Kaliszu przez pewien czas służyła jako więzienie do przetrzymywania nierządnic, zaś nazwa jej wzięła się od niejakiej Dorotki z Tenczyna – porywczej i dumnej córki dawnego starosty kaliskiego. Dziewczyna miała opinię samotnicy i nie spieszyła się do zamążpójścia, bez podania przyczyny odrzucała każdego z zamożnych młodzieńców, którzy starali się o jej rękę. Pewnego razu starosta na rozkaz króla musiał wybrać się w długą i niebezpieczną podróż z ważną misją, w tym samym czasie Kalisz niespodziewanie dotknęły głód i zaraza. Ludzie ginęli w strasznych męczarniach, większość bała się opuszczać się swoich domów, by nie narażać się na morowe powietrze. Tylko szewczyk Marcinek każdego miesiąca przybywał do zamku i ofiarował swojej ukochanej – a była to starościanka Dorotka!!! - ręcznie szyte i haftowane złotą nicią piękne trzewiczki. Straż zamku szybko zauważyła schadzki zakochanych i urządziła zasadzkę na szewczyka Marcinka. Młodzieniec chciał im uciec, ale poślizgnął się i spadł z zamkowych murów, ginąc na miejscu. Wkrótce potem do Kalisza powrócił starosta, nie mógł uwierzyć, że jego córka została kochanką zwykłego szewca i zachowywała się tak nieobyczajnie – rozkazał więc zamurować Dorotkę w jednej z zamkowych baszt, gdzie dziewczyna umarła z głodu. Po jej śmierci w baszcie zwanej ,,Dorotką” miano zamykać i inne występne, złe dziewczyny, które parały się nierządem i przynosiły wstyd całemu Kaliszowi.

Dlaczego baszta ,,Dorotka” jest miejscem magicznym?

Mieszkańcy Kalisza twierdzą, że z baszty w godzinach wieczornych i nocą często dochodzą dziwne jęki, szmery, odgłosy jakby szepczących kochanków, w pobliżu a skarbca pobliskiej Bazyliki Wniebowzięcia NMP nieraz przechadza się duch oszalałej dziewczyny, wciąż żądnej zemsty, że zabito jej ukochanego a ją samą skazano na straszną śmierć głodową. Baszta ,,Dorotka” to dziś bardzo malownicze, choć związane ze smutnymi dziejami Kalisza miejsce. To magiczne miejsce skłania do wielu przemyśleń nad sensem prawdziwej miłości, okrutną karą, jaką kobiety otrzymywały niegdyś za nieobyczajne zachowanie. Zdaniem niektórych baszta ,,Dorotka” to po prostu pomnik historii i miejsce pozostawione potomnym ku przestrodze – by każdy wiedział, jakie konsekwencje mogą spotkać dzieci, które nie są posłuszne woli swych rodziców, ściągają hańbę na swój ród. Niezależnie od tego, czy wierzycie w legendy związane z Basztą ,,Dorotka”, warto zwiedzić Kalisz na czele z tym właśnie magicznym miejscem. Można tu poczuć się jak w średniowiecznym grodzie, wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w średniowiecznym Kaliszu.

Kategorie Wpisu:

Tagi Wpisu:

Magia Karma Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka Ciekawostki

Autor:

Wróżbita Oskar

@saleos

Pasjonat współczesnej ezoteryki.

Utworzono:

2023-09-27 09:39:02

Edycja:

2023-09-30 19:07:16

Sprawdź też:

Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie Tagi

Materiały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.

Sprawdź teź

Rok osobisty 8 (ósmy)
Rok osobisty 8 (ósmy)
Rok Osobisty to zbiór cennych wskazówek związanych z naszym portretem numerologicznym. War...
- Czytaj dalej

Dziesiąty dom astrologiczny
X Dom Astrologiczny
Co charakteryzuje X dom astrologiczny? Dziesiąty dom astrologiczny opowiada przede wszy...
- Czytaj dalej

Pełnia Wilczego Księżyca 7 stycznia 2023 r.
Pełnia Wilczego Księżyca 7 stycznia 2023 r.
Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok, a krótko po jego nastaniu czeka nas wyjątkowe zjawis...
- Czytaj dalej

Runa Berkano
Runa Berkano - znaczenie
Runa Berkano Runa Berkano to runa matek, babć, dziecięcych opiekunek, ale i ogólnie wsz...
- Czytaj dalej

Gwiazdozbiór Skorpiona
Gwiazdozbiór Skorpiona - Pojedynek Skorpiona z Orionem
Gwiazdozbiór Skorpiona rozpoznawany był już 5 tysięcy lat temu. Od tamtego czasu jego nazw...
- Czytaj dalej

Bliźnięta znak zodiaku
Bliźnięta - znak zodiaku, szczegółowy opis charakteru
Zodiakalne Bliźnięta mają dwie strony swojej duszy. Teoretycznie o każdym z nas można powi...
- Czytaj dalej

Pełnia Wilczego Księżyca 25 stycznia 2024 r.
Pełnia Wilczego Księżyca 25 stycznia 2024 r.
Nadejście Nowego Roku to okazja do wyzwań, sprawdzenia swoich możliwości, wiele okazji do...
- Czytaj dalej

Czas w Tarocie
Czas w Tarocie
Czy wiesz, że każda karta w Tarocie ma przypisany czas? A nawet karty Tarota mają przypisa...
- Czytaj dalej

szczere-znaki-zodiaku
Szczere znaki zodiaku i te, którym lepiej nie ufać!
Z niektórymi cechami już się rodzimy. Często chcemy nad sobą pracować, starać się zmienić...
- Czytaj dalej

Archanioł Chamuel
Archanioł Chamuel
Znaczenie imienia Chamuel Archanioł Chamuel to jeden z naczelnych archaniołów i wódz Ch...
- Czytaj dalej

Numerologiczna czwórka 4
Numerologiczna czwórka 4
Symboliczne znaczenie cyfry cztery Czy w opisach numerologicznych można znaleźć jakieś...
- Czytaj dalej

Czakra Korony
Czakra Korony
Czakra Korony - Charakterystyka powiązania i miejsce Czakra korony mieści się na czubku...
- Czytaj dalej

Runa Dagaz
Runa Dagaz - znaczenie
Runa Dagaz symbolizuje jutrzenkę, świt, po prostu światło, które oświetla nam życiową drog...
- Czytaj dalej

Nowy Rok zwyczaje
Nowy Rok i zwyczaje z minionych wieków, a nawet tysiącleci
Raz do roku kiedy minie już przesilenie zimowe i święta Bożego Narodzenia, hucznie żegnamy...
- Czytaj dalej

runa urodzeniowa
Runy urodzeniowe
Zaproś runy do swojego życia Runy naszego urodzenia są dla nas jak Tkacze Naszych Dusz....
- Czytaj dalej

Logowanie

Zaloguj z:

lub

Rejestracja

Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:

Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow