Jeśli będziecie przejazdem w województwie wielkopolskim, warto wybrać się do położonego nad Wartą malowniczego miasta Konin. To właśnie tutaj na Szlaku Piastowskim można zobaczyć osobliwy kamienny słup drogowy uznawany za najstarszy zabytek tego rodzaju w Polsce. Jakie sekrety skrywa w sobie słup z Konina? Dlaczego tak wiele osób uważa, że wskazuje on magiczne miejsce związane z dawnymi kultami i lokalnymi wierzeniami? Zachęcamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Historia najstarszego znaku drogowego w Polsce

Od 1828 roku słup znajduje się na placu przynależącym do kościoła św. Bartłomieja w Koninie, gdzie dawniej był położony cmentarz. Zabytek został wykuty z piaskowca, ma cylindryczny kształt wrzecionowatego obelisku i liczy około 2,5 wysokości. Źródła historyczne wskazują, że słup powstał w 1151 roku i pierwotnie znajdował się na Placu Zamkowym, około 52 kilometrów zarówno od Kruszwicy, jak i od Kalisza czyli przy ówczesnym szlaku z Wrocławia na Kujawy oraz Mazowsze. Podobno to najstarszy w całej Europie znak drogowy. Zwyczajowo ów zabytkowy słup z Konina określa się mianem ,,słupa milowego”, ale w rzeczywistości wyznaczał on połowę drogi między miastami stanowiącymi granice dzielnic senioralnych sukcesorów testamentu Bolesława Krzywoustego.

Tajemnica inskrypcji wyrytej na kamiennym słupie

Na uwagę zasługuje dość tajemnicza łacińska inskrypcja wyryta na słupie dookoła kwadratową majuskułą w trzech dystychach, które głoszą:

,,Roku Wcielenia Pańskiego 1151

Do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt,

Wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości,

Którą kazał uczynić komes palatyn Piotr

I starannie tę drogę przepołowił,

Aby był go pamiętny,

Racz każdy podróżny modlitwą prosić

Łaskawego Boga” (tłum. K. Dunin-Wąsowicz).

Niestety historykom do dziś nie udało się ustalić, kim jest postać wspomnianego w inskrypcji palatyna. Niektórzy podążając za wskazówkami z ”Kronik” Jana Długosza twierdzą, że chodzi tutaj o Piotra Włostowica – fundatora 77 kościołów, wedle innych hipotez fundatorem miał być Piotr Wszeborowic, platyn Bolesława Kędzierzawego lub nawet jego ojciec czyli komes Wszebor, palatyn Bolesława Krzywoustego. Warto wiedzieć, że krój liter inskrypcji znany ze słupa konińskiego jest charakterystyczny i posłużył również do stworzenia napisu na neogotyckim sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego w katedrze poznańskiej. Kto jest autorem słupa i inskrypcji, jakie sekrety związane są z tym dziwnym zabytkiem w Kaliszu?

Magiczne opowieści związane ze słupem w Koninie

Słup z łacińską inskrypcją umieszczony na sześciobocznym postumencie jest położony na terenie kościoła, ale ze względu na swoją ciekawą historię i nietypowy wygląd należy do najchętniej oglądanych zabytków Konina. Obelisk wykonano z twardego i bardzo odpornego na erozję piaskowca z okolic Brzezia. Słup ma charakterystyczny dla niektórych posągów pogańskich falliczny kształt i w górnej części zwieńczony jest stylizowaną kulą, niektórym przypomina on postać ludzką. Mieszkańcy od dawien dawna miejsce wokół słupa konińskiego uważają za magiczne, zastanawiają się też, czy był to dawniej światowid, drogowskaz, czy wielki fallus czczony podczas misteriów pogańskich w kulturze celtyckiej. Niektórzy sugerują, że słup w Koninie jest bardzo podobny do owianego legendą kamiennego, celtyckiego słupa „mnicha” znajdującego się w Sobótce na Dolnym Śląsku. W 2011 roku, z okazji 860-lecia postawienia słupa odbyła się konferencja popularno-naukowa, na której podkreślano znaczenie historyczne tego zabytku oraz wyjaśniano, dlaczego dla wielu osób jest on związany z naprawdę magicznym miejscem w Polsce. Jeśli prawdą jest, że fundatorem słupa był Piotr Włostowic, to mogą być z nim związane krwawe walki o władzę w dobie wczesnego rozbicia dzielnicowego. Historycy przypominają, że Piotr Włostowic został oślepiony i obcięto mu język, zaś przewodnicy po zabytkach Konina przypominają dwie legendy związane z kamieniami, które mogą się łączyć z pogańską, celtycką historią słupa. Pierwsza z nich to legenda o zaginionym Żółtym Kamieniu – miał on być źródłem bogactwa dla mieszkańców Konina, podejrzewano, że przemienia wszystko w złoto, być może był położony gdzieś w okolicach słynnego słupa. Niektórzy też przypominają, że w Koninie ma gdzieś znajdować się magiczny kamień, który przynosi szczęście w miłości. Każda para, która go dotknie ma mieć trwały, udany, namiętny związek. Być może tym kamieniem jest właśnie falliczny słup zakończony kulą położony na terenie dawnego cmentarza.

Słup drogowy w Koninie to obecnie jeden z kluczowych elementów rewitalizowanego Szlaku Pastowskiego. Ten walcowaty obelisk położony jest nieopodal starego rynku w Koninie, wśród drzew, zwykle mocno pokryty mchem. Trudno ustalić, jakie właściwie funkcje spełniał ów tajemniczy słup i czy wskazywał prastare miejsca celtyckich kultów, ale bez wątpienia warto go zobaczyć, zatrzymać się choć na chwilę w jego pobliżu. W Polsce można trafić na wiele osobliwych zabytków, miejsc magicznych, które zawieszone są gdzieś między granicami światów, wskazują na tradycje pogańskie, odwołują się do początków chrześcijańskich.

Kategorie Wpisu:

Tagi Wpisu:

Magia Karma Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka Ciekawostki

Autor:

Wróżbita Oskar

@wrozbita-oskar

Pasjonat współczesnej ezoteryki.

Utworzono:

2023-09-30 18:53:02

Edycja:

2023-09-30 18:53:02

Sprawdź też:

Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie Tagi

Materiały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.

Sprawdź teź

Szósty dom astrologiczny
VI Dom Astrologiczny
Co charakteryzuje VI dom astrologiczny? Szósty dom astrologiczny to miejsce, w którym o...
- Czytaj dalej

Pełnia sierpniowa 2021
Pełnia Jesiotrów 22 sierpnia 2021
Pełnia Księżyca Jesiotrów Przed nami kolejna z niesamowitych pełni księżyca kojarzona p...
- Czytaj dalej

świeczka dla zmarłego
Jak pomóc bliskim zmarłym?
Kiedy ktoś nam bliski umiera, poza niewyobrażalną pustką i tęsknotą za nim, pojawia się za...
- Czytaj dalej

Księżyc w znaku Ryb
Księżyc w znaku Ryb
Zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na nasze samopoczucie i codzienne decyzje ma Księży...
- Czytaj dalej

Klucz wcielenia 6 (sześć)
Klucz wcielenia 6 (sześć)
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że Klucz Wcielenia jest bardzo cenną częścią analizy n...
- Czytaj dalej

Runa Berkano
Runa Berkano - znaczenie
Runa Berkano Runa Berkano to runa matek, babć, dziecięcych opiekunek, ale i ogólnie wsz...
- Czytaj dalej

Siódmy dom astrologiczny
VII Dom Astrologiczny
Co charakteryzuje VII dom astrologiczny? Siódmy dom astrologiczny mówi nie tyle o samym...
- Czytaj dalej

Runa Ehwaz
Runa Ehwaz - znaczenie
Runa Ehwaz Wszyscy mamy wokół siebie innych ludzi. Niektórzy posiadają liczną rodzinę,...
- Czytaj dalej

Dzień urodzenia 2 (dwa)
Dzień urodzenia 2 (dwa)
Energia zwana też wibracją urodzeniową czyli Dzień Urodzenia to nasz potężny oręż w walce...
- Czytaj dalej

Runa Teiwaz
Runa Teiwaz - znaczenie
Runa Teiwaz opowiada nam ze szczególną uwagą o konieczności odpowiedzialności za swoje dec...
- Czytaj dalej

Runa Dagaz
Runa Dagaz - znaczenie
Runa Dagaz symbolizuje jutrzenkę, świt, po prostu światło, które oświetla nam życiową drog...
- Czytaj dalej

Pełnia Koźlego Księżyca 21 lipca 2024 r.
Pełnia Koźlego Księżyca 21 lipca 2024 r.
Lipiec to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, kojarzony przede wszystkim z latem, wa...
- Czytaj dalej

Gwiazdozbiór Strzelca
Gwiazdozbiór Strzelca
W gwiazdozbiorze Strzelca nocą bez żadnego sprzętu zobaczyć można nawet 120 gwiazd! W sta...
- Czytaj dalej

runa urodzeniowa
Runy urodzeniowe
Zaproś runy do swojego życia Runy naszego urodzenia są dla nas jak Tkacze Naszych Dusz....
- Czytaj dalej

Duchna Droga
Duchna Droga w Puszczy Kampinoskiej
Droga, przy której widuje się niepokojące światełka, prześwietlenia na zdjęciach, a nawet...
- Czytaj dalej

Logowanie

Zaloguj z:

lub

Rejestracja

Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:

Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow