W lesie za cmentarzem z zabytkowymi XIX-wiecznymi mogiłami żołnierzy skrywają się tajemnicze, nieco ponure ruiny zamku znanego już w 1398 roku. Jaka jest historia zamku w Bydlinie?
Czy zdarzyło wam się kiedyś zwiedzić ruiny zamku o nie do końca jasnej historii, położone w dziwnej okolicy i obarczone wieloma zagadkami ze swej przeszłości? Jeśli będziecie na tzw. szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koniecznie wybierzcie się do wioski Bydlin malowniczo położonej niedaleko Pilicy i popularnego Ogrodzieńca. To właśnie tam w lesie za cmentarzem z zabytkowymi XIX-wiecznymi mogiłami żołnierzy skrywają się tajemnicze, nieco ponure ruiny zamku znanego już w 1398 roku. Jaka jest historia zamku w Bydlinie? Dlaczego ruiny zamku można uznać za miejsce magiczne i wywołujące wiele skrajnych emocji? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Pozostałości po budowli w Bydlinie, którą zwykle nazywa się zamkiem mają ciekawą, choć trudną do rzetelnego wyjaśnienia historię. Pierwsze wzmianki na temat osobliwej fortyfikacji w Bydlinie znajdziemy w dokumentach historycznych z 1398 roku. Wiele wskazuje na to, że zamek pełnił niegdyś ważną funkcję w systemie obrony pogranicza polsko-śląskiego, jego właścicielami byli pierwotnie Pełka i Niemierza – bratankowie Niemierzy herbu Śmiara. W wieku XV Bydlin miał przejść w ręce rodu Szczepanowskich, potem Bonarów, a następnie Jana Firleja – najpierw żarliwego luteranina, potem kalwinisty. Ruiny w Bydlinie najczęściej nazywane są zamkiem, ale istnieją hipotezy wyraźnie wskazujące na poważne funkcje sakralne tego miejsca – niektórzy historycy przypuszczają, że niewielkie castrum w Bydlinie nigdy nie było prawdziwym zamkiem, inni zaś wskazują, że w XV wieku twierdzę przebudowano w uroczy kościółek, a Jan Firley przekształcił wspominany kościółek w prawdziwy zbór kalwinistów. Jeśli będziecie szukać informacji o historii zamku w Bydlinie być może natraficie na wzmiankę, że leży on na Górze Święty Krzyż. Skąd to określenie? Najprawdopodobniej w 1594 zamek w Bydlinie nieco zmienił swoją funkcję sakralną – syn Jana Firleja Mikołaj miał oddać budowlę katolikom, przeprowadzić jej renowację oraz mianować na kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża właśnie. W roku 1655 kościół w Bylinie został spalony przez wojska szwedzkie i choć w XVIII wieku go odbudowano, często padał ofiarą napadów rabunkowych i z czasem bardzo podupadł.
Niejasne przeznaczenie budowli w Bydlinie to tylko jeden z argumentów przemawiających za tym, że to miejsce w Polsce można śmiało nazwać magicznym. Wokół warowni w Bydlinie zwanej często zamkiem krąży wiele legend – wedle tej najbardziej znanej mieszkańcami Bydlina przez długi czas mieli być: Jan, Niemierza, Pełka - nieślubni synowie Kazimierza Wielkiego oraz tajemniczej kobiety o imieniu Cudka, która mogła być wróżką… Na historię zamku w Bydlinie swoje piętno odcisnęła też pierwsza wojna światowa. Warto wiedzieć, że 17 listopada 1914 roju z zamkowego wzgórza ruszył zagon legionów polskich rozpoczynając tym samym krwawą bitwę pod Krzywopłotami. W 1989 roku na terenie ruin zamku w Bydlinie dokonano ciekawych i niejednoznacznych odkryć archeologicznych – denar Ludwika Węgierskiego z 1370 roku, monety Zygmunta III i Jana Kazimierza, ceramikę i kafle piecowe, jak również trzy krypty grobowe ze szczątkami ludzkimi. Zamek w Bydlinie z pewnością nie był okazały i pozostałości po nim nie są jakimś spektakularnym zabytkiem, ale wokół niego panuje iście magiczna atmosfera – związana z tajemnicami historii, zakazanym romansem, krwawymi bitwami, podejrzanymi funkcjami sakralno-obronnymi…
Ruiny zamku w Bydlinie znajdują się w pobliżu cmentarza przy ulicy Zawadka, gdzie można zobaczyć piękne zabytkowe nagrobki z XIX wieku oraz mogiłę żołnierzy z 1914 roku, którzy polegli we wspominanej wcześniej bitwie pod Krzywopłotami. Warto wiedzieć, że przy cmentarnym murze znajduje się jeszcze murowana kaplica XIX wieku, którą wzniesiono na miejscu starej pustelni – tam można obejrzeć figurę Matki Boskiej Pocieszania, którą otaczano w Bydlinie kultem już w początkach XV wieku. Odkrycia archeologiczne na terenie ruin zamku w Bydlinie każą nam przypuszczać, że trzykondygnacyjna budowla powstała na wapiennym ostańcu i pierwotnie składała się z wieży, domu mieszkalnego i murów obronnych. Ruiny zamku w Bydlinie są skryte wśród drzew około 200 metrów za kapliczką i cmentarzem, podejście do nich nie jest zbyt forsowne, a wokół roztacza się malowniczy widok. Co zostało współcześnie z tajemniczej warowni w Bydlinie? Dziś możemy oglądać postrzępione fragmenty murów zamkowych, niestety w 2009 roku mur południowy zamku zawalił się, ale w 2012 roku został częściowo odbudowany. Prace rekonstrukcyjne przy ruinach zamku dotyczyły również utwierdzenia poluzowanych kamieni, uzupełnienia spoin, usunięcia chwastów porastających część wzgórza oraz gruntowny remont schodów prowadzących do ruin.
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Miłość Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka CiekawostkiAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2023-08-08 00:19:02Edycja:
2023-08-08 00:19:02Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow