Zdaniem przewodników turystycznych ruiny zamku w Rabsztynie to jedno z najbardziej tajemniczych i niepokojących miejsc w Polsce.
Jeśli będziecie kiedyś podróżować szlakiem Orlich Gniazd, koniecznie odwiedźcie leżący nieopodal Olkusza zamek Rabsztyn na Kruczej Skale. Zdaniem przewodników turystycznych ruiny zamku w Rabsztynie to jedno z najbardziej tajemniczych i niepokojących miejsc w Polsce. Z historią tego miejsca związanych jest wiele niesamowitych legend na czele z tą o drugim zamku znajdującym się pod ruinami widocznymi dla turystów. Co się działo przed wiekami na Kruczej Skale? Dlaczego zamek w Rabsztynie można zaliczyć do magicznych miejsc w Polsce? Zanim wybierzecie się w te osobliwe okolice, zapoznajcie się z treścią naszego artykułu.
Dzieje tajemniczego zamku w Rabsztynie sięgają czasów średniowiecza – to wówczas na wysokiej wapiennej Kruczej Skale zbudowano warownię z wysoką, okrągłą wieżą. Z początku zamek w Rabszynie, (o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku) był drewniany, dopiero za czasów Kazimierza Wielkiego stał się murowany. Jak przekazują źródła historyczne, zamek w Rabsztynie miał wielu właścicieli, przy czym już po śmierci Kazimierza Wielkiego przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty długów. W czasie potopu szwedzkiego zamek został doszczętnie splądrowany i zniszczony, podobno już nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Szacuje się, że w XVII wieku przeszedł w ręce Zygmunta Myszkowskiego i to był początek ważnych zmian w jego otoczeniu – z czasem u podnóża zamku powstał dwór starościński i folwark, niestety sama budowla zaczęła popadać w ruinę. W 2000 roku do życia powołano Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i zaczęto planować jego odbudowę. Rok później rozpoczęto prace rekonstrukcyjne, które trwały aż do roku 2009. Obecnie na zamku w Rabsztynie odbywa się wiele imprez plenerowych, na czele z okazjonalnymi turniejami rycerskimi.
Zdaniem mieszkańców wsi Rabsztyn oraz przewodników turystycznych tamtejszy zamek skrywa w sobie wciąż wiele tajemnic i bez wątpienia może być uważany za jedno z najbardziej magicznych miejsc w Polsce. Dlaczego? Otóż z zamkiem w Rabsztynie związanych jest wiele niesamowitych opowieści i magicznych lokalnych legend. Podobno pod ruinami zamku kryją się pozostałości innego, starszego zamku, zaś w jego komnatach śpią skamieniali ludzie: chłopiec z brylantowym pierścieniem na palcu oraz dziewczynka z perłowym naszyjnikiem, a w sąsiednich celach całe szeregi zaklętych żelaznych rycerzy. Podobno dawni mieszkańcy zamku budzą się co roku w Niedzielę Palmową i słychać ich ucztujących nocą w zamkowych komnatach. Według legendy te osobliwe postacie zostaną odczarowane, gdy rycerze będą musieli stanąć do walki z wrogami Polski – sygnałem do rozpoczęcia działania będzie moment w którym, pierścień całkiem zsunie się z palca chłopca, zaś dziewczynka będzie gotowa oddać jedną ze swych pereł największemu obrońcy ojczyzny. Do innych legend związanych z zamkiem w Rabsztynie należy ta o dziewczynie zwanej Sobótką – która mieszkać miała wśród okolicznych skał zamkowych. Kiedy Sobótka wychodziła za mąż za niejakiego Sieciecha, na młodą parę napadła banda zbójców i chciała ich zamordować, ale dzielna dziewczyna dobyła miecza i sama rozprawiła się z nimi. To na jej pamiątkę w wigilię świętego Jana pod zamkiem w Rabsztynie rozpala się ogniska zwane sobótkami. Jeśli wybierzecie się do zamku w Rabsztynie, z pewnością usłyszycie też historię o zaklętym roju pszczół, który tam zamieszkuje. Podobno uciekły one z pobliskiej pasieki, obsiadły wierzchołek wzgórza, ale nie można ich było sprowadzić w dół, bo dostępu do nich wciąż broni czarodziejski kozioł z niesłychanie długą brodą…
Współcześnie ruiny zamku w Rabszynie to gratka dla miłośników historii, archeologów i wszystkich tych, którzy są poszukiwaczami dawnych skarbów. Warto wiedzieć, że według dawnych przekazów źródłowych zamek był połączony z podziemnym przejściem z pobliską Januszkową Górą, albo kościołem w Olkuszu i miał skrywać kufry ze złotem królewskim oraz dawną biżuterią. Współcześnie turyści mogą zwiedzać zabezpieczone ruiny oraz częściowo zrekonstruowaną część zamku górnego oraz ekspozycję muzealną. W ramach dofinansowania z UE zabezpieczono dziedziniec zamkowy, odgruzowano piwnice, urządzono w nich podziemny pawilon z punktem obsługi turystów, kawiarnią oraz toaletami. Malowniczo położone ruiny zamku w Rabsztynie kryją w sobie jakiś dziwny majestat, osobliwą tajemnicę, sprawiają, że zaczynamy interesować się jego przeszłością i zaczynamy wierzyć w magiczne opowieści z nim związane.
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Karma Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka CiekawostkiAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2023-06-08 00:19:02Edycja:
2023-07-31 22:39:15Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow