Uniejów - jedyne miejsce w Polsce, gdzie spotkasz dwa duchy Białych Dam. Dzieje tamtejszego zamku oraz historię parku wokół niego przeczytasz na WróżbyTarot.Online
Uniejów to niewielkie miasto uzdrowiskowe położone nad Wartą w województwie łódzkim. Choć jego historia jest bogata i sięga już XI wieku, to Uniejów stał się popularny wśród turystów od roku 2008 - kiedy otwarto tam pierwsze baseny termalne. Czy można nazwać Uniejów magicznym miejscem w Polsce? Tak, zwłaszcza jeśli pozna się dzieje tamtejszego zamku oraz historię parku wokół niego, gdzie można spotkać zjawy aż dwóch Białych Dam.
Niewielki Uniejów może się poszczycić długą historią, wielu badaczy uważa nawet, że jest to jedno z najstarszych miast w Polsce. Podobno pierwsze pisemne wzmianki na temat tego magicznego miejsca zwanego dawniej „Unieievo” pochodzą z bulli papieża Innocentego II, którą wydano w roku 1136. Źródła historyczne podają, że w początkach XII wieku na terenie dzisiejszego Uniejowa istniał gród obronny, a w 1331 roku najazd Krzyżaków uszkodził pierwotnie stojący tam zamek. W dawnych czasach Uniejów znany był jako osada nieopodal Spycimierza należąca do arcybiskupów gnieźnieńskich, pełniąca zresztą ważną funkcję kasztelanii. Z czasem Uniejów zaczął odgrywać coraz większe znaczenie, co miało związek z dużym wpływem Kościoła na rozwój miasta i działalnością arcybiskupa Bogumiła – świętego, obecnie patrona Uniejowa. Po okresie zniszczeń przez Krzyżaków w XIV i XV- wiecznym Uniejowie osiedlało się coraz więcej osób, zaczęły powstawać cechy rzemieślnicze.
Historycznym symbolem Uniejowa jest zamek obronny na lewym brzegu Warty, który wzniesiono w latach 1360-1365. W tej okazałej budowli znajdował się skarbiec arcybiskupów gnieźnieńskich, często odbywały się tam synody diecezjalne i zjazdy duchowieństwa. Uniejowski zamek początkowo wzniesiony był w stylu gotyckim, potem przebudowano go w stylu renesansowym. Od roku 1836 zamkiem zarządzał hrabia Karol Toll a później jego syn Aleksander. W końcu lat 90. w mieście powstał imponujący kompleks termalno-basenowy, wtedy też wyremontowano zamek oraz zrewitalizowano park zamkowy. Od 2012 roku Uniejów ma status miejscowości uzdrowiskowej, a jego najpiękniejszą częścią jest właśnie położony nad Wartą zamek i odnowiony park w stylu angielskim. Jaka jest przeszłość tego tajemniczego zamku? Przez jakiś czas był on letnią siedzibą hrabiego Tolla i jego żony, w dwudziestoleciu międzywojennym zamek pełnił jednocześnie dwie funkcje – hotelu oraz gimnazjum. W czasie drugiej wojny światowej zamieniono go na magazyn nawozów sztucznych i opału. Dziś zamkiem zarządzają Termy Uniejów, a wewnątrz znajduje się hotel urządzony częściowo w historycznym stylu.
Jeśli zagłębicie się w historię zamku w Uniejowie, poznacie wiele tajemniczych opowieści o jego nieoczywistej przeszłości na czele ze straszącym w nim duchu arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, który miał być fundatorem zamku w latach 1360-1365. Odwiedzając Uniejów, koniecznie zróbcie sobie spacer po okazałym, romantycznym parku położonym za zamkiem. Można tam zobaczyć posąg Białej Damy, z którą związane są aż dwie legendy, potwierdzające, że Uniejów to jedno z najbardziej magicznych miejsc w Polsce. Podobno kobieta ubrana cała na biało miała być projektantką parku w stylu angielskim, niektórzy uważają, że była to kochanka hrabiego Karola Tolla. Kobieta straciła życie w niejasnych okolicznościach, mieszkańcy Uniejowa twierdzą, że jej ducha z koszem białych róż można nieraz ujrzeć wśród parkowych alejek. Druga legenda związana z Białą Damą to odwołanie do postaci kobiety zwanej Uniejką. Uniejka miała być żoną poganina, który władał Uniejowem. Kiedy miasto słynące ze skarbca zamkowego było zagrożone najazdem zbójów, kobieta miała wziąć sprawy w swoje ręce i przygotować na nich zasadzkę w zamku. Niestety najeźdźcy szybko odkryli podstęp i zabili nieszczęsną Uniejkę. Jej duch w białej sukni błąka się po dziś dzień po parku w Uniejowie.
Współcześnie Uniejów kojarzy się głównie z miejscowością turystyczną, uzdrowiskową. Warto zwiedzić to miasto o każdej porze roku i to nie tylko, by zrelaksować się w basenach termalnych, czy poczuć się jak król lub królowa śpiąc w zamkowych komnatach przebudowanych na luksusowe pokoje hotelowe. Okresowo wokół zamku w Uniejowie odbywają się turnieje rycerskie, przez cały rok dla zwiedzających otwarty jest dziedziniec, chętni mogą też wejść na zamkową wieżę o średnicy 9 metrów i wysokości 25 metrów. Tajemnice Uniejowa wiążą się z jego bogatą historią, stanowią twórcze nawiązanie do legend o dwóch Białych Damach i dawnych funkcji zamku – biblioteka, skarbiec, miejsce zjazdów politycznych, archiwum, hotel, gimnazjum, etc. Sekretny urok malowniczo położonego Uniejowa podkreśla właśnie park, gdzie znajduje się między innymi zabytkowa aleja grabowa licząca około 500 drzew oraz trzy pomniki przyrody: buk zwyczajny, dąb szypułkowy i kasztanowiec zwyczajny.
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Miłość Karma Wróżka Wibracje domu Wróżby za darmo Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka CiekawostkiAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2023-10-13 11:39:01Edycja:
2023-10-28 23:28:47Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow