Urocze miasteczko w woj lubelskim. Czy znasz tajemnice Wietrznej Góry? Przedstawiamy Kazimierz Dolny
Jeśli lubicie zwiedzać malownicze zakątki Polski, z pewnością odwiedziliście już, a przynajmniej słyszeliście o uroczym miasteczku w województwie lubelskim, jakim jest magiczny Kazimierz Dolny. Co kojarzy się z tym miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i inspirującym dla artystów? Warto wiedzieć, że pradzieje magicznego Kazimierza Dolnego są dosyć tajemnicze i wzbudzające wiele emocji. Poznajcie magiczne miejsce w Polsce, jakim jest Kazimierz Dolny nad Wisłą.
W przekazach można znaleźć informację, że historia Kazimierza Dolnego sięga już X wieku. Zanim powstało miasto Kazimierz Dolny na jego terenie istniała niewielka, dość tajemnicza osada zwana Wietrzną Górą. Podobno król Kazimierz Wielki podarował osadę w ręce sióstr norbertanek, one zaś z wdzięczności dla władcy nazwały ją Kazimierzem. Wietrzna Góra współcześnie kojarzy się raczej z początkami chrześcijaństwa na tych terenach, ale geneza miejsca jest bardzo zagadkowa, wykazuje silny związek z kultami pogańskimi. Dawno temu Wietrzną Górę miały bowiem porastać gęste lasy dębowe, gdzie mieszkańcy chętnie spotykali się i nocą palili ogniska, odprawiali magiczne obrzędy, nierzadko oddawali cześć leśnym bóstwom. Wietrzna Osada była miejscem bardzo tajemniczym i zwracała uwagę sił nieczystych, więc szybko spodobała się diabłu, który postanowił się tam osiedlić. Zły demon osiedlił się w jamie jednego z okolicznych wąwozów, która umiejscowiona była w głębi leśnych kniei. To miejsce było dla niego idealną kryjówką i pozwalało z ukrycia obserwować poczynania mieszkańców Wietrznej Góry, a z czasem miasteczka Kazimierz nad Wisłą…
Dawniej Kazimierz Dolny znajdował się na ważnym szlaku handlowym łączącym Ruś ze Śląskiem i Pomorzem, warto też wiedzieć, że na przełomie XVI i XVII wieku miasto przeżywało szczytowy okres swojego rozwoju. Kiedy na wzgórzu w pobliżu kryjówki diabła wybudowano klasztor, demon początkowo cieszył się, że będzie miał więcej ludzi do kuszenia i sprowadzania na złą drogę. Co wyróżniało biesa mieszkającego w Kazimierzu nad Wisłą? Diabeł miał podobno ogromny apetyt, a jego największym przysmakiem były urodziwe, nieco mroczne z wyglądu czarne koguty. W krótkim czasie ofiarą diabła padły wszystkie okoliczne koguty, w końcu w mieście pozostał tylko jeden stary ptak należący do tego właśnie gatunku. Ostatni kogut miał wykazywać się niezwykłym sprytem, ukrył się podobno w przygotowanej wcześniej kryjówce, wcześniej poprosił o pomoc franciszkanów z klasztoru na wzgórzu – pierwotnie sercu Wietrznej Góry. Zakonnicy udali się niezwłocznie do kryjówki diabła i obficie polali ją święconą wodą. Kiedy czart zmęczony poszukiwaniami ostatniego koguta chciał wrócić do swojej jamy, spotkała go przykra niespodzianka – nie mógł usiedzieć w poświęconym miejscu, rozzłoszczony i zdesperowany szybko wyniósł się z magicznego Kazimierza Dolnego na dobre.
Zgodnie z miejscowymi legendami ocalały kogut miał dumnie spacerować po Kazimierzu i zachęcać mieszkańców miasteczka do nawrócenia się, porzucenia nieoczywistych magicznych praktyk, które miały być przyczyną sprowadzenia w to miejsce diabła. Z czasem kogut stał się najważniejszym symbolem miasta, od dawien dawna w Kazimierzu wypiekane są piękne drożdżowo-maślane koguty – smaczna i ciekawa pamiątka z pobytu w tym uroczym miasteczku. Czy Kazimierz Dolny wciąż może być uważany za miejsce magiczne? Jeśli będziecie na wycieczce w magicznym Kazimierzu Dolnym, koniecznie wybierzcie się do tamtejszej rzemieślniczej cukierni, przy której działa Muzeum Koguta i tradycji Kulinarnych. To właśnie tam dowiecie się wielu osobliwych rzeczy na temat magicznych dziejów miasteczka i poznacie historie związane nie tylko z Wietrzną Góra, ale też okoliczną Kamienną Basztą i Górą Zamkową, gdzie podobno po dziś dzień można spotkać złe duchy…
Przewodnicy turystyczni oprowadzający po Kazimierzu Dolnym zwracają uwagę, że symbolika koguta ma silny związek z magicznymi dziejami tego malowniczego miasteczka. Kogut od dawien dawna kojarzony jest bowiem z nadejściem światła, zwycięstwa dobra nad złem, już od czasów antycznych oznaczał bycie czujnym, posiadanie magicznych zdolności do pokonywania nawet największych ciemności. Kogut miał być ptakiem odstraszającym upiory, czarownice i diabły; ale niektórzy nasi przodkowie obawiali się czarnych kogutów – mówiono, że czasem skrywają one w sobie dusze potępieńców, strachów, były wykorzystywane do czarnej magii… Jeśli lubicie historyczne polskie miasta owiane tajemnicą i pełne magicznych opowieści, koniecznie zaplanujcie sobie w tym roku wypad do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Karma Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka CiekawostkiAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2023-04-09 12:19:01Edycja:
2023-05-26 10:26:23Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow