Skąd się wzięły różne świąteczne wierzenia związane z magią drzew? Jakie czary towarzyszyły czarownicom na przełomie grudnia i stycznia? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w tym właśnie artykule.
Święta Bożego Narodzenia obfitują w symbole związane z magicznymi rytuałami, tajemniczymi wróżbami, wskazówkami, jak się zachowywać, a czego unikać w poszczególne dni tygodnia. Warto wiedzieć, że wiele z nich odnosi się do drzew, krzewów, zimozielonych roślin wykorzystywanych do dekoracji bożonarodzeniowych. Skąd się wzięły różne świąteczne wierzenia związane z magią drzew? Jakie czary towarzyszyły czarownicom na przełomie grudnia i stycznia? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w tym właśnie artykule.
Choinka, czyli zielone drzewo ozdobione światełkami, owocami, orzechami, z czasem również zabawkami i bombkami to jeden z charakterystycznych symboli świąt Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, że w tradycji germańskiej i pogańskiej wierzono, iż zimozielone gałęzie świerku, jodły, sosny oraz cisu są w środku zimy oznaką życia, odporności, nadziei na lepsze dni. Czarownice, wróżbici i szeptunki zgodnie mawiali, że zimozielone drzewka mają silną moc odstraszania złych duchów, przynoszą błogosławieństwo domowi. Szczególnie ciekawe były dawne magiczne rytuały dotyczące cisu – uważano bowiem, że to drzewo wieczności i zapewniające nieśmiertelność, ponieważ jego drewno jest trwałe a igły zawsze zielone. Nasi przodkowie z różnych zakątków Polski używali gałęzi zimozielonych drzewek do ,,zamiatania” złej energii z domów i wypędzania złych duchów. Potem należało w każdym kącie domu wypowiedzieć głośno życzenia zdrowia oraz pomyślności dla jego domowników, a następnie gałęzie użyte do zamiatania niezwłocznie spalić, aby pozbyć się śladów złej energii w nich drzemiącej. W literaturze przedmiotu związanej z magią drzew można znaleźć też wzmianki, że w niektórych krajach Europy do domu na Boże Narodzenie wnoszono chętnie poświęcone gałęzie brzozy lub leszczyny albo drzewek cytrusowych, co miało przynosić szczęście, zwłaszcza gdy przyozdobiło się je czerwonymi wstążeczkami.
W wielu książkach związanych z magią i dawnymi wierzeniami można znaleźć informacje, że drzewa owocowe takie jak grusza, jabłoń, śliwa mają magiczną przepowiadania przyszłości i przyciągają miłość, każdą dobrą energię, zwłaszcza na przełomie starego i nowego roku. Wróżki i wróżbici po dziś dzień mawiają, że grusza symbolizuje magiczne drzewo życia i płodność. Warto również wspomnieć o tym, że w krajach takich jak Czechy, Słowacja podczas wigilii tradycyjnie święcono drzewa owocowe a następnie na koronie tych drzew wieszano małe kawałki chleba, by zapewnić sobie obfite plony w przyszłym roku. Drzewa owocowe przed domostwami od wiek wieków miały spełniać funkcję ochronną, zagradzać drogę złym duchom, odpędzać choroby i chronić przed nagłą śmiercią. Uważano również, że gałązki np. gruszy czy jabłoni podobnie jak świerku mogą nawet odpędzać złe pokusy oraz paskudne myśli podsuwane przez szatana.
Oczywiście dąb był najważniejszym i jednym z najbardziej magicznych drzew zarówno w tradycji celtyckiej, kulturze grecko-rzymskiej, jak i wierzeniach dawnych Słowian. To drzewo jest kojarzone siłą, długowiecznością, boskością, często ma związek z wierzeniami w magiczne moce wigilijnej nocy. Skąd to wiadomo? Otóż do dziś w niektórych częściach Polski kultywuje się zwyczaj dodawania gałązek dęb do gwiazdkowych prezentów lub też wręczania sobie na szczęście symbolicznych małych przedmiotów z dębowego drewna.
Z jakimi roślinami zimozielonymi kojarzą wam się jeszcze święta Bożego Narodzenia. Poniżej wymienimy te najbardziej znane i uważane za magiczne:
Jeśli interesujecie się etnologią, kulturoznawstwem, religioznawstwem, ezoteryką, to na pewno już słyszeliście o wielu wróżbach i magicznych rytuałach związanych z drzewami w okresie bożonarodzeniowym. Wspomnimy tutaj o najważniejszych z nich:
Magia drzew i roślin zimozielonych to bez wątpienia bardzo ciekawe zagadnienie. Obecność drzew sprawia, że Boże Narodzenie nabiera znaczenia symbolicznego, pozwala nam przeżyć też wyjątkowy czas w wymiarze duchowym. Drzewa i rośliny zimozielone mają znaczenie magiczne w różnych kulturach świata, uważa się je często za nośniki ponadczasowych wartości, które warto przekazywać z pokolenia na pokolenie.
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Miłość Wibracje domu Wróżby za darmo Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka Ciekawostki DrzewaAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2024-12-25 12:19:00Edycja:
2025-01-15 04:05:01Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow