w Karkonoskim Parku Narodowym, na wysokości 627 metrów n. p. m. znajduje się kryjący wiele tajemnic, nieco ponury z wyglądu Zamek Chojnik. Jakie historie i legendy związane są z tym terenem? Dlaczego Zamek Chojnik można nazwać magicznym miejscem w Polsce?
W poszukiwaniu najbardziej magicznych miejsc w Polsce, warto wybrać się w malownicze Karkonosze. Jeśli planujecie wycieczkę do Jeleniej Góry, koniecznie skręćcie do jej południowej dzielnicy - Sobieszowa. To właśnie tam w Karkonoskim Parku Narodowym, na wysokości 627 metrów n. p. m. znajduje się kryjący wiele tajemnic, nieco ponury z wyglądu Zamek Chojnik. Jakie historie i legendy związane są z tym terenem? Dlaczego Zamek Chojnik można nazwać magicznym miejscem w Polsce? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.
Zamek Chojnik od dawien dawna zwracał uwagę swoim charakterystycznym, sprzyjającym funkcjom ochronnym położeniem. Warto wiedzieć, że został on zbudowany nad 150-metrowym urwiskiem zwanym Piekielną Doliną, w zadrzewionej ciekawej, nieco przerażającej okolicy z formacją Zbójeckich Skał oraz Jaskinią Dziurawy Kamień. W pobliżu Zamku Chojnik można zobaczyć starą kaplicę i pręgierz, a z wieży podziwiać malowniczą panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską.
Do najbardziej znanych legend związanych z dawnymi dziejami Zamku Chojnik należy ta o pięknej i bogatej księżniczce Kunegundzie, która władała nim po śmierci swego ojca. Podobno król chcąc udowodnić córce swoją niezwykłą odwagę, pewnego dnia wsiadł na konia w pełnym rynsztunku i postanowił przejechać po murach obronnych Zamku Chojnik, niestety spadł w przepaść i zginął na miejscu. Po śmierci ukochanego ojca Kunegunda stała się samotniczką, a jej serce zamieniło się w głaz. O rękę pięknej księżniczki starało się wielu rycerzy, Kunegunda ogłosiła jednak, że zostanie żoną tylko tego, kto zrealizuje plan, który nie powiódł się jej ojcu. Legenda głosi, że w Piekielnej Dolinie u stóp Zamku Chojnik zginęło wielu mężnych rycerzy, a okrutna księżniczka śmiała się z tych, którzy liczyli, że zakończą śmiertelne wyzwanie z sukcesem… Pewnego dnia na Zamek Chojnik przybył konno przystojny młodzieniec, w którym Kunegunda zakochała się od pierwszego wejrzenia i była skłonna natychmiast zostać jego żoną, ale… tajemniczy nieznajomy pragnął tylko pomścić śmierć swoich poprzedników – bez słowa wsiadł na konia i brawurowo objechał mury zamku, po czym odjechał. Podobno Kunegunda z rozpaczy rzuciła się w przepaść, dopiero tuż przed śmiercią zdała sobie sprawę ze swego okrucieństwa i bezsensownego wyzwania, które pozbawiło życia tylu mężnych młodzieńców.
Legenda o okrutnej księżniczce Kunegundzie, która po śmierci ojca chyba postradała zmysły, to nie jedyna opowieść związana z magicznym miejscem w Polsce, jakim jest Zamek Chojnik. Między drzewami w okolicy Dziurawego Kamienia ma od czasu do czasu błąkać się duch rycerza, który podjął wyzwanie Kunegundy, przewodnicy oprowadzający po Zamku Chojnik często wspominają też o skarbach Ducha Gór, które podobno po dziś dzień skrywają się gdzieś pod Piekielną Doliną.
Pierwsza wzmianka o Zamku Chojnik pochodzi z 1364 roku, podobno wzniósł go jako budowlę łowiecką książę Bolesław Rogatka. Z czasem Chojnik będący już własnością zamożnej rodziny Schaffgotdschów stał się zamkiem typowo obronnym, około 1410 roku zbudowaną w nim piękną kaplicę a na dziedzińcu wystawiono pręgierz, nieco później zamek otoczono murem ze strzelnicami. 31 sierpnia 1675 podczas burzy w Zamek Chojnik trafił piorun, co wywołało pożar i zniszczyło zamek górny oraz zwieńczenie wieży. Po pożarze zamek popadł w ruinę i już nigdy nie został całkiem odbudowany. Po drugiej wojnie światowej w Chojniku przeprowadzono pewne prace remontowe i otwarto w nim schronisko. Od 1993 roku Zamek Chojnik jest siedzibą Bractwa Rycerskiego, które stara się dbać o zabytkową budowlę i częściowo ją zrekonstruować.
Zamek Chojnik znajduje się dziś na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, można dotrzeć na niego wybierając szlak zielony, czerwony lub czarny. Podczas zwiedzania Zamku Chojnik można poznać wiele osobliwych historii oraz przerażających legend ściśle związanych z tym tajemniczym miejscem. Z Zamkiem Chojnik związanych jest również kilka historycznych ciekawostek – można dowiedzieć się np. co to jest cysterna zamkowa, kiedy w pobliżu zamku zbudowano karczmę, dlaczego pręgierz jest młodszy od zamku o 200 lat i znaczą ludzkie twarze wyryte na zamkowej wieży. Zamek Chojnik to z pewnością jedno z najbardziej tajemniczych i magicznych miejsc w Polsce. Historię tego malowniczo położonego zamku tworzą legendy o tęsknocie za ukochanym ojcem, opowieści o nieodwzajemnionej miłości, na w pół prawdziwe historie o niezliczonych bogactwach ukrytych w górach i królewskich intrygach. Jeśli będziecie w okolicach Jeleniej Góry, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę do Zamku Chojnik!
Kategorie Wpisu:
Tagi Wpisu:
Magia Karma Wibracje domu Zaklęcia Magiczne Żywioły Inne Energetyka CiekawostkiAutor:
@wrozbita-oskar
Pasjonat współczesnej ezoteryki.
Utworzono:
2023-08-02 09:39:01Edycja:
2023-08-02 09:39:01Sprawdź też:
Inne wpisy kategorii Wszystkie wpisy Wszystkie kategorie Wszystkie TagiMateriały dostępne w Serwisie WrozbitaOskar.PL są bezpłatne, oraz chronione prawami autorskimi należącymi do Oskara Rybczyńskiego. Nie wyraża się zgody na kopiowanie - czyli kradzież treści zawartych na stronie w żadnym celu. Jeśli chcesz, możesz udostępnić linka do materiału, którym jesteś zainteresowany. Szanuj moją pracę.
Sprawdź teź
Bezpieczne płatności dzięki Stripe zapłacisz:
Info: Zapłacisz także automatycznym, szybkim przelewem online i BLIKIEM dzięki integracji z PayNow